Preci-Dip 456-V3-220-00-014101
456-V3-220-00-014101 picture photo
Mfg. Part Number
456-V3-220-00-014101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 20POS 2.54MM PRESS FIT
Datasheet Download
456-V3-220-00-014101.pdf
Availability of 456-V3-220-00-014101
QUANTITY
456-V3-220-00-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 456-V3-220-00-014101
Internal Part NumberEIS-456-V3-220-00-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series456
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)456-V3-220-00-014101
Related Links456-V3-220, 456-V3-220-00-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
456-V3-220-00-014101 Details Description
Related parts for 456-V3-220-00-014101
IC 80C51 MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
WIRE GLOBAL LIMIT SW SOFTWARE datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED BAY T-3 1/4 GRN 565NM 14V datasheet.pdf
LENS RECTANG 12 POS 295X16MM D 8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SHOCK RESIST 75MM FNO-5.6 LENS datasheet.pdf