Preci-Dip 456-V3-250-00-014101
456-V3-250-00-014101 picture photo
Mfg. Part Number
456-V3-250-00-014101
Brief Description
CONN HDR 50POS 2.54MM PRESS FIT
Datasheet Download
456-V3-250-00-014101.pdf
Availability of 456-V3-250-00-014101
QUANTITY
456-V3-250-00-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 456-V3-250-00-014101
Internal Part NumberEIS-456-V3-250-00-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)456-V3-250-00-014101
Related Links456-V3-250, 456-V3-250-00-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
456-V3-250-00-014101 Details Description
Related parts for 456-V3-250-00-014101
MOSFET N-CH 60V 7.5A 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC TUNER CAR RADIO 32SO datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 400MW DO35 datasheet.pdf