Preci-Dip 456-V3-270-00-014101
456-V3-270-00-014101 picture photo
Mfg. Part Number
456-V3-270-00-014101
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 70POS 2.54MM PRESS FIT
Datasheet Download
456-V3-270-00-014101.pdf
Availability of 456-V3-270-00-014101
QUANTITY
456-V3-270-00-014101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 456-V3-270-00-014101
Internal Part NumberEIS-456-V3-270-00-014101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series456
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions70
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)456-V3-270-00-014101
Related Links456-V3-270, 456-V3-270-00-014101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
456-V3-270-00-014101 Details Description
Related parts for 456-V3-270-00-014101
IC COMPARATOR R-R HI-SPD SOT23-8 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 38-QFN datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 5000UH datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES MO 2W 68K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR 2.4V REF SOT-23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC LNG HNGE datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf