API Delevan 4590-393J
4590-393J picture photo
Mfg. Part Number
4590-393J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 4.63A 31 MOHM TH
Datasheet Download
4590-393J.pdf
Availability of 4590-393J
QUANTITY
4590-393J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4590-393J
Internal Part NumberEIS-4590-393J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4590
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±5%
Current Rating4.63A
Current - Saturation2.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)31 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4590-393J
Related Links4590, 4590-393J Datasheet, API Delevan Distributor
4590-393J Details Description
Related parts for 4590-393J
IC PROGRAM 2.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
SW ROTRY DP 1/4A PCB TERM datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 250V SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC12VIN ADJ OUT 18A datasheet.pdf
ATTENUATOR DGTL GAAS 6BIT QFN-24 datasheet.pdf
SW DIP RECESS RCKR SLD 8POS AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 515 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf