Bourns Inc. 4608X-101-562LF
4608X-101-562LF picture photo
Mfg. Part Number
4608X-101-562LF
Brief Description
RES ARRAY 7 RES 5.6K OHM 8SIP
Datasheet Download
4608X-101-562LF.pdf
Availability of 4608X-101-562LF
QUANTITY
4608X-101-562LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4608X-101-562LF
Internal Part NumberEIS-4608X-101-562LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents4300 vs. 4600 Model Bulletin
PackagingBulk
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±2%
Number of Resistors7
Number of Pins8
Power Per Element200mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package8-SIP
Size / Dimension0.798" L x 0.098" W (20.27mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4608X-101-562LF
Related Links4608X-1, 4608X-101-562LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4608X-101-562LF Details Description
Related parts for 4608X-101-562LF
FUSE BRD MNT 12A 32VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC STANDARD +/-30% datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7T 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC USB 2.0 3PORT HUB CTLR 36QFN datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
IC CPLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 32A TO-220 datasheet.pdf