Bourns Inc. 4608X-102-241LF
4608X-102-241LF picture photo
Mfg. Part Number
4608X-102-241LF
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 240 OHM 8SIP
Datasheet Download
4608X-102-241LF.pdf
Availability of 4608X-102-241LF
QUANTITY
4608X-102-241LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4608X-102-241LF
Internal Part NumberEIS-4608X-102-241LF
PackagingBulk
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)240
Tolerance±2%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element300mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package8-SIP
Size / Dimension0.798" L x 0.098" W (20.27mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4608X-102-241LF
Related Links4608X-1, 4608X-102-241LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4608X-102-241LF Details Description
Related parts for 4608X-102-241LF
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 100MA 12V datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC RF DSA 7BIT 50 OHM 32-QFN datasheet.pdf
LED COB 1208 2200K WW 80CRI SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf