Sullins Connector Solutions JBB40DYRN
JBB40DYRN picture photo
Mfg. Part Number
JBB40DYRN
Brief Description
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 80POS
Datasheet Download
JBB40DYRN.pdf
Availability of JBB40DYRN
QUANTITY
JBB40DYRN Order Process
Ship out your order
Specifications of JBB40DYRN
Internal Part NumberEIS-JBB40DYRN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBB40DYRN
Related LinksJBB4, JBB40DYRN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBB40DYRN Details Description
Related parts for JBB40DYRN
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 8A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf