Bourns Inc. 4608X-102-563
4608X-102-563 picture photo
Mfg. Part Number
4608X-102-563
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 56K OHM 8SIP
Datasheet Download
4608X-102-563.pdf
Availability of 4608X-102-563
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
4608X-102-563 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4608X-102-563
Internal Part NumberEIS-4608X-102-563
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Series4600X
PackagingBulk
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±2%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element300mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package8-SIP
Size / Dimension0.798" L x 0.098" W (20.27mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4608X-102-563
Related Links4608X-, 4608X-102-563 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4608X-102-563 Details Description
Related parts for 4608X-102-563
RES SMD 191 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GDT 100V 20% 2.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 19MM datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
RJ45 OVERMOLDED PATCH CABLE CAT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 880V 1.4A A-MELF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf