Bourns Inc. 4609M-901-472LF
4609M-901-472LF picture photo
Mfg. Part Number
4609M-901-472LF
Manufacturer
Product Category
Capacitor Arrays
Brief Description
CAP ARRAY 4700PF 50V X7R 9SIP
Datasheet Download
4609M-901-472LF.pdf
Availability of 4609M-901-472LF
QUANTITY
4609M-901-472LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4609M-901-472LF
Internal Part NumberEIS-4609M-901-472LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCapacitor Arrays
Series900
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Dielectric MaterialCeramic
Number of Capacitors8
Circuit TypeBussed
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-SIP
Size / Dimension0.902" L x 0.150" W (22.90mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4609M-901-472LF
Related Links4609M-9, 4609M-901-472LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4609M-901-472LF Details Description
Related parts for 4609M-901-472LF
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf