Bourns Inc. 4610X-102-271
4610X-102-271 picture photo
Mfg. Part Number
4610X-102-271
Brief Description
RES ARRAY 5 RES 270 OHM 10SIP
Datasheet Download
4610X-102-271.pdf
Availability of 4610X-102-271
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
4610X-102-271 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4610X-102-271
Internal Part NumberEIS-4610X-102-271
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)270
Tolerance±2%
Number of Resistors5
Number of Pins10
Power Per Element300mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package10-SIP
Size / Dimension0.998" L x 0.098" W (25.35mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4610X-102-271
Related Links4610X-, 4610X-102-271 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4610X-102-271 Details Description
Related parts for 4610X-102-271
RES SMD 169K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD EDGE W/GUIDES .156 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD923 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W SGL 3.3VOUT SIP datasheet.pdf
STAR RING INSULKRIMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 10% 1.1KVAC SCREW datasheet.pdf
BOTTOM PLATE FOR ALUM CHASSIS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 240VAC datasheet.pdf