Bourns Inc. 4610X-102-560LF
4610X-102-560LF picture photo
Mfg. Part Number
4610X-102-560LF
Brief Description
RES ARRAY 5 RES 56 OHM 10SIP
Datasheet Download
4610X-102-560LF.pdf
Availability of 4610X-102-560LF
QUANTITY
4610X-102-560LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4610X-102-560LF
Internal Part NumberEIS-4610X-102-560LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents4300 vs. 4600 Model Bulletin
Standard Package200
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56
Tolerance±2%
Number of Resistors5
Number of Pins10
Power Per Element300mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package10-SIP
Size / Dimension0.998" L x 0.098" W (25.35mm x 2.49mm)
Height0.200" (5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4610X-102-560LF
Related Links4610X-1, 4610X-102-560LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4610X-102-560LF Details Description
Related parts for 4610X-102-560LF
RES SMD 178 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CABLE TIE MINI WR BLK 5.6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
ENCODER MINI 32CPR 0.5X0.25" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf