NMB Technologies Corp. 4712KL-04W-B10-P00
4712KL-04W-B10-P00 picture photo
Mfg. Part Number
4712KL-04W-B10-P00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 119X32MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
4712KL-04W-B10-P00.pdf
Availability of 4712KL-04W-B10-P00
QUANTITY
4712KL-04W-B10-P00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4712KL-04W-B10-P00
Internal Part NumberEIS-4712KL-04W-B10-P00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information4712KL-04W-B10-P00 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series4712KL
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 32mm W
Air Flow56.1 CFM (1.59m³/min)
Static Pressure0.088 in H2O (21.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise29 dB
Power (Watts)1.92W
RPM1600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.160A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4712KL-04W-B10-P00
Related Links4712KL-04, 4712KL-04W-B10-P00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4712KL-04W-B10-P00 Details Description
Related parts for 4712KL-04W-B10-P00
SSD 16GB SCSI datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf