NMB Technologies Corp. 4715KL-07W-B30-P00
4715KL-07W-B30-P00 picture photo
Mfg. Part Number
4715KL-07W-B30-P00
Brief Description
FAN AXIAL 119X38.4MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
4715KL-07W-B30-P00.pdf
Availability of 4715KL-07W-B30-P00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
4715KL-07W-B30-P00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4715KL-07W-B30-P00
Internal Part NumberEIS-4715KL-07W-B30-P00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information4715KL-07W-B30-P00 Material
3D Model4715KL-X00.stp4715KL-X00.prt4715KL-X00.sldprt4715KL-X00.igs
PCN Part Number4715KL Series Nov/2011
Fan Motor Numbering System 13/Dec/2013
Series4715KL
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 119mm L x 119mm H x 38.4mm W
Air Flow108.0 CFM (3.05m³/min)
Static Pressure0.270 in H2O (67.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise42.5 dB
Power (Watts)7.68W
RPM2950 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.160A
Voltage Range25 ~ 55.2VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4715KL-07W-B30-P00
Related Links4715KL-07, 4715KL-07W-B30-P00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4715KL-07W-B30-P00 Details Description
Related parts for 4715KL-07W-B30-P00
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE SCSI2-SCSI2 UL2919 .9M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 6SLOT 4POS datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA SOT223 datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 120A 3P datasheet.pdf