NMB Technologies Corp. 4715VL-07W-B79-E50
4715VL-07W-B79-E50 picture photo
Mfg. Part Number
4715VL-07W-B79-E50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
4715VL-07W-B79-E50.pdf
Availability of 4715VL-07W-B79-E50
QUANTITY
4715VL-07W-B79-E50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4715VL-07W-B79-E50
Internal Part NumberEIS-4715VL-07W-B79-E50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesComputer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
RoHS Information4715VL-07W-B79-E50 Material
Featured ProductVL Series Fans
Standard Package20
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series4715VL
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H x 38mm W
Air Flow215.7 CFM (6.11m³/min)
Static Pressure1.150 in H2O (286.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise63 dB(A)
Power (Watts)28.8W
RPM5700 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.600A
Voltage Range40 ~ 55.2VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4715VL-07W-B79-E50
Related Links4715VL-07, 4715VL-07W-B79-E50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
4715VL-07W-B79-E50 Details Description
Related parts for 4715VL-07W-B79-E50
CONN SPRING CONT 10 POS .236 SMD datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC TCXO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A FLEXIBL ROD datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 25NS 32-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
L21-20 PLUG ASSY HI-AMP 5WIRE datasheet.pdf
SPARE FLAT ACTUATOR datasheet.pdf
RF COAX CABLE 18GHZ 50 OHM 120"" datasheet.pdf