Vishay/Dale TNPW0805274KBETA
TNPW0805274KBETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805274KBETA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805274KBETA.pdf
Availability of TNPW0805274KBETA
QUANTITY
TNPW0805274KBETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805274KBETA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805274KBETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805274KBETA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805274KBETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805274KBETA Details Description
Related parts for TNPW0805274KBETA
CAP FILM 4700PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC CHARGE/PWR MGMT SNGL 20-QFN datasheet.pdf
RES SMD 2.67KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONTROL PROC 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
RES 0.115 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
XLAMP XP-E2 COLOR LEDS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 533MHZ 6-CLCC datasheet.pdf