Illinois Capacitor 474CKR100M
474CKR100M picture photo
Mfg. Part Number
474CKR100M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V T/H
Datasheet Download
474CKR100M.pdf
Availability of 474CKR100M
QUANTITY
474CKR100M Order Process
Ship out your order
Specifications of 474CKR100M
Internal Part NumberEIS-474CKR100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKR
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)282.19 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)474CKR100M
Related Links474CK, 474CKR100M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
474CKR100M Details Description
Related parts for 474CKR100M
RES 22 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MULT HI GAIN VECTOR 32-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 590 OHM 1% 5W datasheet.pdf