Illinois Capacitor 474MMR250K
474MMR250K picture photo
Mfg. Part Number
474MMR250K
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 250V RADIAL
Datasheet Download
474MMR250K.pdf
Availability of 474MMR250K
QUANTITY
474MMR250K Order Process
Ship out your order
Specifications of 474MMR250K
Internal Part NumberEIS-474MMR250K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMR
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)474MMR250K
Related Links474MM, 474MMR250K Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
474MMR250K Details Description
Related parts for 474MMR250K
SENSOR TEMPERATURE 3-WIRE 8DIP datasheet.pdf
RACK CABINET 40.12 X 24.06 X 22" datasheet.pdf
IC MPU M683XX 16MHZ 144LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HOUSING XMA 4POS BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
KJB 55C 55#22D SKT RECP datasheet.pdf
CAP SUPER 3000F 2.7VDC SCREW datasheet.pdf