Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y006210K0000D0L
Y006210K0000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y006210K0000D0L
Brief Description
RES 10K OHM 0.6W 0.5% RADIAL
Datasheet Download
Y006210K0000D0L.pdf
Availability of Y006210K0000D0L
QUANTITY
Y006210K0000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y006210K0000D0L
Internal Part NumberEIS-Y006210K0000D0L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±1ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y006210K0000D0L
Y006210K0000D0L Details Description
Related parts for Y006210K0000D0L
CONN EDGECARD 182POS .050 SLD datasheet.pdf
IC I2C SMBUS SWITCH 4CH 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGE .125 60POS DR DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf