Illinois Capacitor 475CKE350M
475CKE350M picture photo
Mfg. Part Number
475CKE350M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
475CKE350M.pdf
Availability of 475CKE350M
QUANTITY
475CKE350M Order Process
Ship out your order
Specifications of 475CKE350M
Internal Part NumberEIS-475CKE350M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)70.547 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current47mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)