Illinois Capacitor 476LMU450M2BC
476LMU450M2BC picture photo
Mfg. Part Number
476LMU450M2BC
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
476LMU450M2BC.pdf
Availability of 476LMU450M2BC
QUANTITY
476LMU450M2BC Order Process
Ship out your order
Specifications of 476LMU450M2BC
Internal Part NumberEIS-476LMU450M2BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLMU Series EOL 5/Jun/2015
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLMU
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.05474 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476LMU450M2BC
Related Links476LMU, 476LMU450M2BC Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476LMU450M2BC Details Description
Related parts for 476LMU450M2BC
IC ADSL LINE DRIVER LP 24VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 2225 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
PCF 10.00/07/90 3.5SN OR BX datasheet.pdf
PANEL MOUNT BASE datasheet.pdf
350 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.2A 79 MOHM TH datasheet.pdf