Illinois Capacitor 476RSS016M
476RSS016M picture photo
Mfg. Part Number
476RSS016M
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V THRU HOLE
Datasheet Download
476RSS016M.pdf
Availability of 476RSS016M
QUANTITY
476RSS016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 476RSS016M
Internal Part NumberEIS-476RSS016M
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRSS
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.997 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)476RSS016M
Related Links476RS, 476RSS016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
476RSS016M Details Description
Related parts for 476RSS016M
IC OSC SGL TIMER 500KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
RES 0.07 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH UNIT 22MM SELECT 3POS datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1.2 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Multi-Step Dimming 20mA Backlight 16-QFN (3x3) datasheet.pdf