Illinois Capacitor 477CKE016M
477CKE016M picture photo
Mfg. Part Number
477CKE016M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
477CKE016M.pdf
Availability of 477CKE016M
QUANTITY
477CKE016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477CKE016M
Internal Part NumberEIS-477CKE016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)564.4 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current365mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477CKE016M
Related Links477CK, 477CKE016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477CKE016M Details Description
Related parts for 477CKE016M
MOSFET N-CH 55V 35A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD PCI64 184PS .05 5V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.35A 6USON datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
8X PCIE CABLE ASSY datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf