Illinois Capacitor 477CKE035M
477CKE035M picture photo
Mfg. Part Number
477CKE035M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
477CKE035M.pdf
Availability of 477CKE035M
QUANTITY
477CKE035M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477CKE035M
Internal Part NumberEIS-477CKE035M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)423 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current545mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)477CKE035M
Related Links477CK, 477CKE035M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
477CKE035M Details Description
Related parts for 477CKE035M
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V 0.1UF 24-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 12A DIRECTFET datasheet.pdf
OSC XO 622.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 6.6A/6.8A 8SO datasheet.pdf
CONN DIN M REV FEMALE 42POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
EK26,FRONT,W/ FANS ACX2,NO POE datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 1% 400VDC AXIAL datasheet.pdf