Yageo RT0805FRE07267KL
RT0805FRE07267KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE07267KL
Brief Description
RES SMD 267K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE07267KL.pdf
Availability of RT0805FRE07267KL
QUANTITY
RT0805FRE07267KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE07267KL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE07267KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE07267KL
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE07267KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE07267KL Details Description
Related parts for RT0805FRE07267KL
FAN BLOWER 127X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HDR MINI/SMALL HSG 11-PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 150A SOT-227 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf