Illinois Capacitor 477CKS025M
477CKS025M picture photo
Mfg. Part Number
477CKS025M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V THRU HOLE
Datasheet Download
477CKS025M.pdf
Availability of 477CKS025M
QUANTITY
477CKS025M Order Process
Ship out your order
Specifications of 477CKS025M
Internal Part NumberEIS-477CKS025M
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKS
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)494 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current630mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)