Illinois Capacitor 479LBB016M2DH
479LBB016M2DH picture photo
Mfg. Part Number
479LBB016M2DH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
479LBB016M2DH.pdf
Availability of 479LBB016M2DH
QUANTITY
479LBB016M2DH Order Process
Ship out your order
Specifications of 479LBB016M2DH
Internal Part NumberEIS-479LBB016M2DH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLBB
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)17.64 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.79A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)479LBB016M2DH
Related Links479LBB, 479LBB016M2DH Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
479LBB016M2DH Details Description
Related parts for 479LBB016M2DH
IC MCU 8-BIT 16K FLASH 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS FIBER 340MM THRU-BEAM 2M datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 400V 12A DO4 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 9VC 8SOIC datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf