Bourns Inc. 4816P-T01-121
4816P-T01-121 picture photo
Mfg. Part Number
4816P-T01-121
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 16SOIC
Datasheet Download
4816P-T01-121.pdf
Availability of 4816P-T01-121
QUANTITY
4816P-T01-121 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4816P-T01-121
Internal Part NumberEIS-4816P-T01-121
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification4400,4800 Model Terminal Finish Aug/2007
41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package50
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4800P
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)120
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element160mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package16-SOM
Size / Dimension0.440" L x 0.220" W (11.18mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4816P-T01-121
Related Links4816P-, 4816P-T01-121 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4816P-T01-121 Details Description
Related parts for 4816P-T01-121
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC VOICE REC/PL 10MIN EX 28TSOP datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 045 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 376-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 80A LPTS datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf