E-T-A 482-G512-K1M1-F6S0-40A
482-G512-K1M1-F6S0-40A picture photo
Mfg. Part Number
482-G512-K1M1-F6S0-40A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 40A 115VAC 28VDC
Datasheet Download
482-G512-K1M1-F6S0-40A.pdf
Availability of 482-G512-K1M1-F6S0-40A
QUANTITY
482-G512-K1M1-F6S0-40A Order Process
Ship out your order
Specifications of 482-G512-K1M1-F6S0-40A
Internal Part NumberEIS-482-G512-K1M1-F6S0-40A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series482
Breaker TypeThermal
Current Rating40A
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypePush-Pull Plunger
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)482-G512-K1M1-F6S0-40A
Related Links482-G512-K1, 482-G512-K1M1-F6S0-40A Datasheet, E-T-A Distributor
482-G512-K1M1-F6S0-40A Details Description
Related parts for 482-G512-K1M1-F6S0-40A
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 11CH SW-CAP 20-SOIC datasheet.pdf
IC DRVR SYNC BUCK HF 10-DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMA datasheet.pdf
CA 62.5/125UMLDS SC(NG)SC(NG) datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf