Bourns Inc. 4820P-T02-272
4820P-T02-272 picture photo
Mfg. Part Number
4820P-T02-272
Brief Description
RES ARRAY 19 RES 2.7K OHM 20SOIC
Datasheet Download
4820P-T02-272.pdf
Availability of 4820P-T02-272
QUANTITY
4820P-T02-272 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4820P-T02-272
Internal Part NumberEIS-4820P-T02-272
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package40
Series4800P
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±2%
Number of Resistors19
Number of Pins20
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package20-SOM
Size / Dimension0.540" L x 0.220" W (13.72mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4820P-T02-272
Related Links4820P-, 4820P-T02-272 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4820P-T02-272 Details Description
Related parts for 4820P-T02-272
CHOKE COMMON MODE .5MH SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 40mA 24-HTSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 49 I/O 68QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
DIE FOR RF CONNECTOR AM631031 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf