Bourns Inc. 4820P-T02-513
4820P-T02-513 picture photo
Mfg. Part Number
4820P-T02-513
Brief Description
RES ARRAY 19 RES 51K OHM 20SOIC
Datasheet Download
4820P-T02-513.pdf
Availability of 4820P-T02-513
QUANTITY
4820P-T02-513 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4820P-T02-513
Internal Part NumberEIS-4820P-T02-513
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package40
Series4800P
PackagingTube
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±2%
Number of Resistors19
Number of Pins20
Power Per Element80mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.220", 5.59mm Width)
Supplier Device Package20-SOM
Size / Dimension0.540" L x 0.220" W (13.72mm x 5.59mm)
Height0.085" (2.16mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4820P-T02-513
Related Links4820P-, 4820P-T02-513 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4820P-T02-513 Details Description
Related parts for 4820P-T02-513
OPTOISOLATOR 5KV DARLINGTON 4DIP datasheet.pdf
CONN SPRING 14POS DUAL .390 SMD datasheet.pdf
IC CLK GEN CPU 266MHZ 2CIRC datasheet.pdf
CONN SENSOR STRIP 12PORT PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf