| Internal Part Number | EIS-48ASSP1S1M6QBT | |
| RoHS Information | Compliance Status by Product Type | |
| Family | Slide Switches | |
| Series | 48A | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 5A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Actuator Type | Standard | |
| Actuator Length | 5.08mm | |
| Contact Material | Copper Alloy | |
| Contact Finish | Silver | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Actuator Material | Polyamide (PA), Nylon | |
| Switch Travel | 2.16mm | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |