API Delevan 4922-561J
4922-561J picture photo
Mfg. Part Number
4922-561J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 5.8A 10.5 MOHM
Datasheet Download
4922-561J.pdf
Availability of 4922-561J
QUANTITY
4922-561J Order Process
Ship out your order
Specifications of 4922-561J
Internal Part NumberEIS-4922-561J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series4922
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±5%
Current Rating5.8A
Current - Saturation5.8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.520" L x 0.250" W (13.21mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4922-561J
Related Links4922, 4922-561J Datasheet, API Delevan Distributor
4922-561J Details Description
Related parts for 4922-561J
IC COMPARATOR W/REF 8-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM W/SCREW 26POS datasheet.pdf
CONN HDR 11POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 50MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DN17 G 3/8" NIPPLE W.THREAD datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 100V FLATPACK datasheet.pdf
SW LONG LVR SPST-NC 5A 125V datasheet.pdf