Vishay Semiconductor/Opto Division 4N26-X001
4N26-X001 picture photo
Mfg. Part Number
4N26-X001
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP
Datasheet Download
4N26-X001.pdf
Availability of 4N26-X001
QUANTITY
4N26-X001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4N26-X001
Internal Part NumberEIS-4N26-X001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)20% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)2µs, 2µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)70V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.36V
Current - DC Forward (If) (Max)60mA
Vce Saturation (Max)500mV
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package6-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4N26-X001
Related Links4N26, 4N26-X001 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
4N26-X001 Details Description
Related parts for 4N26-X001
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A KEY-YY SLV datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONTACT BATT A/AA SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 1.5MM T/H datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf