Littelfuse 5.0SMDJ18A
5.0SMDJ18A picture photo
Mfg. Part Number
5.0SMDJ18A
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMD
Datasheet Download
5.0SMDJ18A.pdf
Availability of 5.0SMDJ18A
QUANTITY
5.0SMDJ18A Order Process
Ship out your order
Specifications of 5.0SMDJ18A
Internal Part NumberEIS-5.0SMDJ18A
Standard Package3,000
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)172A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5.0SMDJ18A
Related Links5.0SM, 5.0SMDJ18A Datasheet, Littelfuse Distributor
5.0SMDJ18A Details Description
Related parts for 5.0SMDJ18A
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1A 400V MBLS datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf