FFF 50000-5111E
50000-5111E picture photo
Mfg. Part Number
50000-5111E
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP
Datasheet Download
50000-5111E.pdf
Availability of 50000-5111E
QUANTITY
50000-5111E Order Process
Ship out your order
Specifications of 50000-5111E
Internal Part NumberEIS-50000-5111E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHPC™
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions111
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Number of Columns37
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesMating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50000-5111E
Related Links50000, 50000-5111E Datasheet, FFF Distributor
50000-5111E Details Description
Related parts for 50000-5111E
DIODE GEN PURP 50V 1A SMA datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARLINGTON 8-SO datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32SOJ datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 2413 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf