| Internal Part Number | EIS-500ASSP1M6RE | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Switch Basics Power Switch Overview | |
| RoHS Information | 500A Series RoHS Cert of Compliance | |
| 3D Model | 500ASSPxM6xE.stp | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Slide Switches | |
| Series | 500A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Contact Timing | Not Specified | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 0.4VA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 20V | |
| Voltage Rating - DC | 20V | |
| Actuator Type | Standard | |
| Actuator Length | 3.10mm | |
| Contact Material | Copper Alloy | |
| Contact Finish | Gold | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Actuator Material | Polyamide (PA), Nylon | |
| Switch Travel | 3.05mm | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |