| Internal Part Number | EIS-500ASSP3M2QE | |
| RoHS Information | 500A Series RoHS Cert of Compliance | |
| 3D Model | 500ASSP3M2xE.stp500ASSPxM2xE.stp | |
| Family | Slide Switches | |
| Series | 500A | |
| Contact Timing | Not Specified | |
| Switch Function | On-Off-On | |
| Current Rating | 3A (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 120V | |
| Voltage Rating - DC | 28V | |
| Actuator Type | Standard | |
| Actuator Length | 3.10mm | |
| Contact Material | Copper Alloy | |
| Contact Finish | Silver | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Switch Travel | 3.05mm | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |
| Mechanical Life | 30,000 Cycles | |
| Electrical Life | 30,000 Cycles | |
| Operating Force | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 500ASSP3M2QE | |
| Related Links | 500ASS, 500ASSP3M2QE Datasheet, E-Switch Distributor | |
 | 207661-3 | CONN D-SUB HOUSING RECEPT 37POS | datasheet.pdf | |