Rubycon 500BXC6R8MEFC10X20
500BXC6R8MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
500BXC6R8MEFC10X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 500V RADIAL
Datasheet Download
500BXC6R8MEFC10X20.pdf
Availability of 500BXC6R8MEFC10X20
QUANTITY
500BXC6R8MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 500BXC6R8MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-500BXC6R8MEFC10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXC
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500BXC6R8MEFC10X20
Related Links500BXC6R8, 500BXC6R8MEFC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
500BXC6R8MEFC10X20 Details Description
Related parts for 500BXC6R8MEFC10X20
RES 100 OHM 60W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CBL ASSY DIN FEMALE 6' R/A 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 34 POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf