Vishay/Sprague 500D228M040LS2A
500D228M040LS2A picture photo
Mfg. Part Number
500D228M040LS2A
Brief Description
2200UF 40V 18X40 85C AXI
Datasheet Download
500D228M040LS2A.pdf
Availability of 500D228M040LS2A
QUANTITY
500D228M040LS2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 500D228M040LS2A
Internal Part NumberEIS-500D228M040LS2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package220
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500D228M040LS2A
Related Links500D228, 500D228M040LS2A Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
500D228M040LS2A Details Description
Related parts for 500D228M040LS2A
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TPS65052EVM-195 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PC PWR SUPP 8-SOIC datasheet.pdf
CAP 4.7F -20% +80% 2.7V T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC HYBRID MOTOR DVR 2.4A 28SIP datasheet.pdf