Johanson Technology Inc. 500R07S0R7CV4T
500R07S0R7CV4T picture photo
Mfg. Part Number
500R07S0R7CV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
500R07S0R7CV4T.pdf
Availability of 500R07S0R7CV4T
QUANTITY
500R07S0R7CV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 500R07S0R7CV4T
Internal Part NumberEIS-500R07S0R7CV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Capacitor Modeling Software
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500R07S0R7CV4T
Related Links500R07S, 500R07S0R7CV4T Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
500R07S0R7CV4T Details Description
Related parts for 500R07S0R7CV4T
RES 49.9 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
STEP-UP ADAPTER M20 TO M25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AVT3(FS-T) SNAP ACTION SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf