Johanson Technology Inc. 500R07S110KV4T
500R07S110KV4T picture photo
Mfg. Part Number
500R07S110KV4T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
500R07S110KV4T.pdf
Availability of 500R07S110KV4T
QUANTITY
500R07S110KV4T Order Process
Ship out your order
Specifications of 500R07S110KV4T
Internal Part NumberEIS-500R07S110KV4T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF Capacitor Modeling Software
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500R07S110KV4T
Related Links500R07S, 500R07S110KV4T Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
500R07S110KV4T Details Description
Related parts for 500R07S110KV4T
IC CONTROLLER LI-ION 4.5V 16QFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 30TSSOP datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 55V 3.4A 8SOIC datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 1800V 210A datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER LUG datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.8KV 200A D2 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 70POS .050 SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.1V SNT-4A datasheet.pdf