Johanson Technology Inc. 500S42E102KV4E
500S42E102KV4E picture photo
Mfg. Part Number
500S42E102KV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1111
Datasheet Download
500S42E102KV4E.pdf
Availability of 500S42E102KV4E
QUANTITY
500S42E102KV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 500S42E102KV4E
Internal Part NumberEIS-500S42E102KV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEIA 1111 Silver Series S42E MLCCs
RF Capacitor Modeling Software
Featured ProductMulti-Layer High-Q SMD Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500S42E102KV4E
Related Links500S42E, 500S42E102KV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
500S42E102KV4E Details Description
Related parts for 500S42E102KV4E
Connector Receptacle, Pass Through 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN 6MM END PLATE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
TRANS NPN 1200V 0.2A SOT-223 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
2.0" RED VINYL 250'/RL datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VAC 2200 PC datasheet.pdf
SCR 1600V 314A TO-93 datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CONN MALE M8 4POS STRT PCB datasheet.pdf