EPCOS (TDK) B43305G2827M67
B43305G2827M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43305G2827M67
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43305G2827M67.pdf
Availability of B43305G2827M67
QUANTITY
B43305G2827M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305G2827M67
Internal Part NumberEIS-B43305G2827M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305G2827M67
Related LinksB43305G, B43305G2827M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305G2827M67 Details Description
Related parts for B43305G2827M67
QKE II FEMALE datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
SOFT POUCH datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 430MA 1.53 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf