Johanson Technology Inc. 500S42E911JV4E
500S42E911JV4E picture photo
Mfg. Part Number
500S42E911JV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 910PF 50V NP0 1111
Datasheet Download
500S42E911JV4E.pdf
Availability of 500S42E911JV4E
QUANTITY
500S42E911JV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 500S42E911JV4E
Internal Part NumberEIS-500S42E911JV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance910pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)500S42E911JV4E
Related Links500S42E, 500S42E911JV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
500S42E911JV4E Details Description
Related parts for 500S42E911JV4E
GDT 450V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 24-SSOP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 6.8UH SMD datasheet.pdf
TAPE ACRYLC FOAM 2" X 4YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT CABLE datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf