Silicon Labs 501AAA50M0000DAF
501AAA50M0000DAF picture photo
Mfg. Part Number
501AAA50M0000DAF
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501AAA50M0000DAF.pdf
Availability of 501AAA50M0000DAF
QUANTITY
501AAA50M0000DAF Order Process
Ship out your order
Specifications of 501AAA50M0000DAF
Internal Part NumberEIS-501AAA50M0000DAF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501AAA50M0000DAF
Related Links501AAA50, 501AAA50M0000DAF Datasheet, Silicon Labs Distributor
501AAA50M0000DAF Details Description
Related parts for 501AAA50M0000DAF
TVS DIODE 17.1VWM 29.09VC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 R/A datasheet.pdf
MOUNT HARDWARE 2PLASTIC NUTS M30 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PANEL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 16SGL 1.57MM datasheet.pdf
RES 3.8K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN TRAY ASSEMBLY W/9 FANS datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 5POS THRUHL datasheet.pdf