Silicon Labs 501BAA50M0000DAF
501BAA50M0000DAF picture photo
Mfg. Part Number
501BAA50M0000DAF
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501BAA50M0000DAF.pdf
Availability of 501BAA50M0000DAF
QUANTITY
501BAA50M0000DAF Order Process
Ship out your order
Specifications of 501BAA50M0000DAF
Internal Part NumberEIS-501BAA50M0000DAF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
PCN Obsolescence/ EOLCMEMS EOL 30/Jun/2015
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501BAA50M0000DAF
Related Links501BAA50, 501BAA50M0000DAF Datasheet, Silicon Labs Distributor
501BAA50M0000DAF Details Description
Related parts for 501BAA50M0000DAF
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 SYNC 10NS 64TQFP datasheet.pdf
RCPT MALE 5POS ROUND FLANGE datasheet.pdf
VARISTOR 243V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC FPGA 586 I/O 1156BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
HEADER BP 5ROW GUIDE & POLAR MOD datasheet.pdf
DIODE FAST REC R9G 1100A 1200V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
2.5 G DWDM TOSA 200KM LC REC datasheet.pdf
DC/DC CONV 24V 3W datasheet.pdf