Silicon Labs 501HCA12M0000CAG
501HCA12M0000CAG picture photo
Mfg. Part Number
501HCA12M0000CAG
Brief Description
OSC CMEMS 12.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501HCA12M0000CAG.pdf
Availability of 501HCA12M0000CAG
QUANTITY
501HCA12M0000CAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501HCA12M0000CAG
Internal Part NumberEIS-501HCA12M0000CAG
Standard Package50
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency12MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.7 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.9mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501HCA12M0000CAG
Related Links501HCA12, 501HCA12M0000CAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501HCA12M0000CAG Details Description
Related parts for 501HCA12M0000CAG
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCHLOCK SPDT SOLDER LUG 125V datasheet.pdf
RELAY OPTO DPST-NO/NC 8 DIP 400V datasheet.pdf
RECVR IR REM CTRL 5V 40KHZ SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 550MA 760 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 450MA 360 MOHM datasheet.pdf