Silicon Labs 501JCA10M0000DAG
501JCA10M0000DAG picture photo
Mfg. Part Number
501JCA10M0000DAG
Brief Description
OSC CMEMS 10.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501JCA10M0000DAG.pdf
Availability of 501JCA10M0000DAG
QUANTITY
501JCA10M0000DAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501JCA10M0000DAG
Internal Part NumberEIS-501JCA10M0000DAG
Standard Package50
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.9mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501JCA10M0000DAG
Related Links501JCA10, 501JCA10M0000DAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501JCA10M0000DAG Details Description
Related parts for 501JCA10M0000DAG
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 7POS STR TIN datasheet.pdf
RES 383 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SKT datasheet.pdf
IC PFC CTRLR CURR-MODE 8SOP datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 558V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BUSS MIDGET FUSE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf