Silicon Labs 501JCAM032768BAG
501JCAM032768BAG picture photo
Mfg. Part Number
501JCAM032768BAG
Brief Description
OSC CMEMS 32.768KHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
501JCAM032768BAG.pdf
Availability of 501JCAM032768BAG
QUANTITY
501JCAM032768BAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501JCAM032768BAG
Internal Part NumberEIS-501JCAM032768BAG
Standard Package50
SeriesSi501
PackagingCut Strip
TypeCMEMS®
Frequency32.768kHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.157" L x 0.126" W (4.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4.9mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501JCAM032768BAG
Related Links501JCAM0, 501JCAM032768BAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501JCAM032768BAG Details Description
Related parts for 501JCAM032768BAG
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CORD GRIP, M25 NPB WITH SOLID TP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
OSC XO 98.304MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf