Silicon Labs 501MAG-ADAG
501MAG-ADAG picture photo
Mfg. Part Number
501MAG-ADAG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM
Datasheet Download
501MAG-ADAG.pdf
Availability of 501MAG-ADAG
QUANTITY
501MAG-ADAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 501MAG-ADAG
Internal Part NumberEIS-501MAG-ADAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCMEMS Technology and Si501/2/3/4 CMEMS Oscillators
Clock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi50x CMEMS® Programmable Oscillators
Silicon Labs - Solutions For The Internet Of Things
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesCMEMS® Si501
PackagingTray
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range32kHz ~ 100MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)8.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.035" (0.90mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)1µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501MAG-ADAG
Related Links501MA, 501MAG-ADAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
501MAG-ADAG Details Description
Related parts for 501MAG-ADAG
CIR BRKR THRMMAG 2A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
HEAT SINK 42.5 X 42.5 X 14.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20VFBGA datasheet.pdf
DSUB 5W5 M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 63A TO252 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
TRANS 2PNP 50V 0.15A SM6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONNECTOR 100POS RA TERM DIN datasheet.pdf
25POS M R/A .590 FILT. 830PF datasheet.pdf